Categories
 
 
 
 
 
Friday, 26 June 2020
Jak poskytnout první pomoc v lese a zachovat chladnou hlavu?

Prvá pomoc je dôležitá zručnosť. Využijete ju ako v bežnom živote, tak počas výletov do lesa. Vykonaním niekoľkých jednoduchých techník je možné zachrániť život, a pomôcť zranenému vydržať až do príchodu lekárskej pomoci. Keď sa ocitnete v núdzi, musíte včas efektívne reagovať. Aby ste si v krízovej situácii zachovať pokoj a istotu, pripravili sme si pre vás pár rád, ako poskytnúť prvú pomoc v lese. 

Zavolajte pomoc

Ako úplne prvý krok je potrebné volať lekársku pomoc - 112. Aj keď budete na mieste kde nebudete mať signál, núdzové volanie nebýva problémom. Predtým ako zavoláte, zistite svoju polohu. Tá je pre sanitku kľúčovou. Nezabudnite však, že ak ste v lese, sanitka sa možno bude musieť k vášmu miestu dostať z iného prístupového bodu a môže to trvať dlhšie, ako keď ste v meste. 

Čo robiť, ak je človek v bezvedomí?

Ak je človek v bezvedomí, skontrolujte či dýcha a či reaguje na jemné potrasenie ramena. Nakloňte hlavu tak, aby brada smerovala nahor. Urobte to umiestnením končekov prstov pod čeľusť, potom jemne nadvihnite a jemne zatlačte na čelo osoby. Týmto zabezpečíte, aby jazyk neblokoval dýchacie cesty. 

Počúvajte pozorne pri ústach či váš spoločník dýcha, alebo sledujte či sa mu dvíha hruď. Ak nedýcha, zavolajte sanitku a začnite s pravidelným tlačením na hrudník - simulujte pohyby pri dýchaní.

Ako urobiť masáž srdca?

Masáž srdca môže zachrániť život a často je dôležitejšia ako umelé dýchanie. Pokúste sa nepanikáriť, buďte pokojný. Položte ruky na stred hrudníka a zatlačte s vystretými rukami kolmo 3 - 5 cm do tela, pri rýchlosti 100 - 120 kompresií hrudníka za minútu. Pokračujte až do príchodu pomoci alebo kým to bude potrebné. 

Ako dať umelé dýchanie?

Dať niekomu dýchanie z úst do úst môže byť náročné, hlavne ak nemáte dostatočnú prax. Nakloňte hlavu dozadu ako predtým, aby ste mali istotu, že má pacient voľné dýchacie cesty. Nesnažíte sa pacienta nafúknuť ako balón. Cieľom umelého dýchania je udržať hladinu kyslíka v životne dôležitých orgánoch. 2x vdýchnite a 30 x zatlačte na hrudník tak ako pri masáži srdca. 

Čo robiť, ak má pacient krvácajúcu ranu?

Posaďte obeť a zdvihnite krvácajúcu končatinu. Vyvíjajte priamy tlak na ranu s tým čo máte k dispozícii. Malé rany zaviažte pomocou hotového obväzu z lekárničky, väčšie zakryte sterilnou gázou. Ak gázu nemáte k dispozícii, použite čistý uterák alebo napríklad tričko.

Šok

Šok z krvácania je život ohrozujúci stav, a je potrebné ho rýchlo rozpoznať a liečiť. Šok je definovaný ako neschopnosť tela viazať kyslík okolo tela a môže spôsobiť až mŕtvicu. 

Medzi hlavné príznaky šoku patrí bledá, spotená pokožka. Je pravdepodobné, že sa pacient bude cítiť slabo, môže mať rýchly pulz a slabé dýchanie. Pacient môže taktiež upadnúť do bezvedomia a nakoniec až do kómy. 

Ako liečiť šok?

Už na základnej škole sme sa učili o 3 T - teplo, tíšenie a tekutiny. Pacienta udržujte v tele, izolujte ho od zeme a položte na suché miesto. Prikryte ho vrstvou oblečenia. Zdvihnite mu nohy a umiestnite na vyššie miesto, napríklad na ruksak. Ak má obeť zranenú nohu, zdvihnite iba tú zdravú. Ak je pacient smädný, pomaly mu dajte napiť. 

Majte vždy zo sebou základnú lekárničku.

Na výlety si so sebou vždy vezmite aspoň základnú mini lekárničku. Lekárnička vám podanie prvej pomoci uľahčí a pomôže ošetriť malé zranenia, ktoré sú v lese bežné. 

Užívajte si prírodu, no konajte s rozumom a do lesa choďte pripravení. Nech sa vám v lese prihodí čokoľvek, nepanikárte a vždy zachovajte chladnú hlavu. 

 

 

Add new comment:

...

Add reply to comment:

... Cancel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Full (Desktop) version